niedziela, 23 stycznia 2011

Zasady filmowania kamerą cyfrową

Z pewnością, jak każdy właściciel kamery, nie raz doświadczyłeś nagłej potrzeby jej uruchomienia i nagrania pierwszych kroków swojego dziecka, przyjaciela składającego właśnie przysięgę małżeńską, jelenia w Parku Dzikich zwierząt w Kadzidłowie koło Mikołajek, fragmentu meczu piłki nożnej, albo spontanicznej potrzeby nakręcenia.... czegokolwiek.
Wydaje się, że to proste zadanie. Problemy pojawiają się dopiero później, gdy nie jesteś zadowolony z wykonanych zdjęć lub nie możesz sobie poradzić ze sklejaniem ujęć podczas montażu. Podstawowym błędem jest najczęściej brak odpowiedniego przygotowania się do zdjęć, właściwego ich zaplanowania. Ale nawet mając dobry pomysł i świetny plan trzeba jeszcze z powodzeniem przebrnąć przez filmowanie i montaż.
Jakość nagrań wideo zależy oczywiście od sprzętu, jakim się posługujemy. Jednak znacznie ważniejsze jest przestrzeganie reguł, o których szerzej mówię w poradniku, który znajdziesz tutaj: http://www.interkursy.pl/kursy-szkolenia/zrob-to-sam/p/1104/

Aktualnie jest tam pierwsza część, mówiąca o wyborze kamery cyfrowej. Lada moment pojawi się część druga o zasadach filmowania, a następnie kolejna o obsłudze jednej z wersji programu Pinnacle, służącego do edycji i montażu filmów.
Największy wpływ na osiągnięty przez nas efekt końcowy ma sposób filmowania, a nie to, ile pieniędzy wydaliśmy na kamerę wideo. Na niewiele się zdadzą olbrzymie zoomy, specjalne filtry, większe matryce czy stabilizacje optyczne – poziom satysfakcji z oglądania nagranego materiału zależy przede wszystkim od naszych umiejętności.
Na początek na kartce papieru wypisz najważniejsze momenty historii, którą chcesz opowiedzieć. Następnie odpowiedz sobie na klika kluczowych pytań: Gdzie? (miejsce akcji), Kiedy? (czas), Kto? (osoby lub przedmioty), Jak? (styl i klimat), Dlaczego? (dlaczego ta scena czy film są tak znaczące).
Krótki opis zawierający niezbędne informacje jest bardzo wskazany i pomocny w dalszej pracy. Im bardziej sprecyzowane są oczekiwania od danego ujęcia lub sekwencji tym łatwiejsze jest ich spełnienie. Z każdym kolejnym projektem przygotowania będą szły sprawniej.
Często nie jest możliwe wielokrotne powtarzanie sceny z tymi samymi osobami, więc staraj się nie przerywać filmowania. Trzymając palec na przycisku uruchamiającym nagrywanie zrób przejazd po twarzach wszystkich obecnych zatrzymując się na każdej na kilka sekund. Ruch kamery może być później wycięty podczas montażu.
Dynamiczna akcja wymaga częstych zmian ustawienia kamery i perspektywy. Sceny z dużą ilością akcji wystarczy filmować z różnych kątów i często zmieniać szerokość planów. Aby uzyskać szybki rytm montażu trzeba nagrać naprawdę dobry materiał.

Filmując ludzi nie używaj wciąż tego samego planu. Szeroki plan, jeden za drugim, jest strasznie nudny. Pamiętaj o tym podczas zdjęć, ponieważ zróżnicowany materiał jest znacznie bardziej użyteczny, gdy przychodzi do montażu.
Długie, ważne ujęcia twarzy lub osób powinny być zawsze filmowane ze statywu, gwarantującego ich najwyższą jakość. Przeciwnie do częstych zmian miejsca i akcji gdzie jest on mniej przydatny.
I cos o moim koniku, czyli dźwięku w filmie. Jeżeli oryginalny dźwięk jest ważny dla filmu, a mikrofon zastosowany w kamerze nie jest za dobry, musisz zastosować dodatkowy mikrofon.
Zawsze przed nagraniem przeprowadź próbę dźwięku! To zapewni poprawność nagrywanego dźwięku.

Jak już pisałem warto różnicować ujęcia. Jednocześnie należy unikać podstawowych błędów, jakimi są przekroczenie osi i filmowanie z jednego miejsca. Każdy operator powinien być bardzo aktywny i zaangażowany w akcję. Podstawowe błędy, jakie spotkać możemy w wielu amatorskich nagraniach, to: skakanie z motywu na motyw, krótkie, poszarpane ujęcia wykonane z najbardziej niespodziewanej perspektywy, szybkie najazdy i odjazdy.
Języki fotografii i filmu – mimo wielu cech wspólnych – różnią się. Powód jest prosty: film to domena obrazów ruchomych, które podlegają jeszcze dodatkowym, odmiennym regułom.
Warto sobie uświadomić, że językiem filmu jest przede wszystkim obraz, bo dźwięk – według badań – ma niewielki, bo zaledwie kilkuprocentowy wpływ na odbiorcę. Tak mówią badania. Ja uważam inaczej i ciebie namawiam tez do bacznego zwracania uwagi na dźwięk.

Po więcej porad zapraszam tutaj:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz